Aktualnie coraz więcej ludzi stara się ograniczać produkty pochodzenia zwierzęcego. Niektórzy podejmują się tego z powodu swojego światopoglądu, inni z powodów zdrowotnych. Takie podejście sprawia, że poszukiwane są coraz to lepsze i zdrowsze zamienniki, które dostarczą produkty potrzebne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Ważnym makroskładnikiem, którego nie może zabraknąć w diecie, jest białko. Najłatwiej pozyskać je z mięsa – szczególnie z produktów drobiowych. Warto podkreślić, że nie tylko mięsa są bogate w proteiny. Piersi z kurczaka lub indyka spokojnie można zastąpić produktami pochodzenia roślinnego.

Odżywki białkowe jako uzupełnienie diety

W świecie osób trenujących każdy jest świadomy tego jakie makroelementy powinny znajdować się w diecie. Znając swoje zapotrzebowanie bez problemu można wyliczyć ile węglowodanów, tłuszczy i białka powinno się dziennie spożywać. W przypadku utrzymania właściwej ilości białka dużym ułatwieniem są ogólnodostępne odżywki białkowe. Na rynku można kupić różne rodzaje i smaki. Wybór jest na tyle duży, że każdy może dobrać odpowiedni dla siebie produkt. Białka roślinne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, sprawdzą się w przypadku osób ograniczających lub całkowicie eliminujących wyroby pochodzenia zwierzęcego. Jednym z ciekawszych źródeł roślinnych jest białko konopne, które jest też bogate w zdrowe tłuszcze oraz błonnik, posiada niską ilość węglowodanów, a także wiele wartościowych minerałów.

Wprowadzenia białka konopnego do swojej diety skutkuje znaczną poprawą odporności. Produkt sprawdza się też jako naturalny „pobudzacz do działania”. Dzięki obecności najważniejszych kwasów tłuszczowych białko konopne działa na podobnej zasadzie jak kawa. Jedyna różnica jest taka, że w przypadku białka energia uwalniania jest wolniej, ale przez dłuższy czas. Regularne spożywania protein pochodzących z konopii łagodzi występujące w ciele stany zapalne. Dzięki łatwej przyswajalności można liczyć na wzmocnienie mięśni. Natomiast obecność kwasów BCAA wpływa na odpowiednią regenerację potreningową.

Znacząca różnica między białkiem konopnym, a białkiem zwierzęcym

Coraz więcej osób korzysta z pomocy odżywek białkowych. Od dawna wiadomo, że nie jest to produkt dedykowany tylko i wyłącznie dla sportowców. Tradycyjne odżywki białkowe pochodzenia zwierzęcego posiadają w swoim składzie laktozę i kazeinę. Oba składniki nie sprawdzają się w przypadku osób z nietolerancjami. Częste spożywanie takich odżywek może skutkować problemami żołądkowymi, wzdęciami, a nawet nieprzyjemnymi gazami. Na dłuższą metę takie niedogodności nie będą zbyt komfortowe i mogą wprowadzać w zakłopotanie. I tu przewagę zyskuje białko konopne! Można powiedzieć, że jego działanie jest całkowicie odmienne. W końcu duża zawartość błonnika działa zbawiennie na układ pokarmowy i poprawne trawienie.